چطور ایده های خلاقانه داشته باشیم؟ 8 راه حل برای افزایش خلاقیت

خلاقیت نه تنها برای هنرمندان، نویسندگان، موزیسین ها و … حیاتی است. بلکه برای افراد اهل بیزینس و صاحب کسب و کار هم ضروریست. پرورش خلاقیت نیاز به زمان و تلاش دارد، اما می تواند در کنارش جذاب هم باشد. در ادامه چند راه برای خلاق تر شدن به شما معرفی می کنیم.

خود را معرض ایده ها و اطلاعات جدید بگذارید

برای رسیدن به ایده های خلاقانه و نو، بایست در جریان ایده های جدید باشید. دیدن روند کاری دیگران ممکن است الهام بخش شما باشد و ایده هایی برای به چالش کشیدن خود، تغییر یا مطالعه بیشتر بدهد. کارهای زیر را امتحان کنید:

 • خواندن تعداد زیادی کتاب
 • در جریان اخبار جدید دنیا بودن
 • عضو شدن و گرفتن اشتراک چند مجله در زمینه مورد علاقه تان
 • نگاه کردن مستندهای در رابطه با مواردی که به آن مسلط نیستید
 • رفتن به موزه

داشتن مکانی برای ثبت ایده ها

شما باید همیشه آماده ثبت ایده هایی باشید که به ذهنتان می رسد.  به همین خاطر بهتر است یک دفتر یادداشت همراهتان داشته باشید. چند پیشنهاد برای ثبت ایده هایتان:

وقتی ایده ای به ذهنتان می رسد، سریع آن را در دفتر خود یادداشت کنید. نگران خوب یا بد بودن آن نباشید. همیشه فرصت هست که برگردید و هر قسمت آنرا که خواستید اصلاح کنید.

خودتان را مجبور کنید که روزانه چیزی در دفتر خود بنویسید. یا طرحی بکشید. یا اگر فکر میکنید هیچ ایده ی جدیدی ندارید، نوشتن را تبدیل به عادت روزانه خود کنید. همین نوشتن منجر به خلاقیت در نوع نگاه شما خواهد شد.

اجازه بدهید حوصله تان سر برود!

در دنیای مدرن امروز، افراد خیلی ساده تمرکزشان را از دست می دهند. تلویزیون، تلفن همراه، شبکه های اجتماعی و هزاران چیز دیگر برای پرت کردن حواس شما. یادتان نرود برای رسیدن به خلاقیت گاهی نیاز است حوصله تان سر برود. بی حوصله شدن مغز شما را وادار می کند تا راه های جدید را کشف کند. تا به دنبال اطلاعات جدید باشد که در نهایت به ایده های خلاقانه و تازه منجر خواهد شد. چند راهکار برای تمرکز بیشتر:

 • به خودتان در روز ” یک ساعت بدون هیچ دستگاه هوشمندی” را اختصاص دهید. یا حتی یک روز کامل در هفته
 • در هفته زمانی برای خود درنظر بگیرید که هیچ برنامه ریزی برای آن نداشته باشید
 • زمانی که حس می کنید حوصله تان سر رفته، مثلا تایمی که منتظر مترو نشسته اید، در برابر وسوسه این که تلفن همراه خود را چک کنید، مقاومت کنید. به جای اینکار اطراف خود را با دقت مشاهده کنید.

برای افزایش خلاقیت بازی کنید

بها دادن به فعالیت های لذت بخش و جذاب مانند بازی می تواند حال شما را عوض کند. بخش های مختلف مغز شما را به فعالیت وا دارد و خلاقیت شما را بیشتر کند. کارهای زیر را امتحان کنید:

 • با اسباب بازی ها یا بلوک های خانه سازی کودکان بازی کنید
 • یک بازی فکری یا گروهی انجام دهید
 • شطرنج و تخته نرد بازی کنید
 • جدول حل کنید و کلمات متقاطع بازی کنید

از تجارب جدید خود بیاموزید

از تغییر نترسید. گاهی اوقات تغییرات ساده ای چون عوض کردن جای نشستن یا خوابیدن، می تواند خلاقیت شما را بالا ببرد و باعث شود چیزهایی را ببینید که تا آن روز به آن توجه نمی کردید. برای مثال:

اگر همیشه در داخل خانه کار می کنید، مدتی را بیرون از منزل کار کنید. اگر همیشه اهل بیرون رفتن و گشتن هستید، مدتی در خانه بمانید.

اگر همیشه در اتاقی بزرگ کار می کنید، اینبار اتاق کوچک خانه یا محل کار خود را انتخاب کنید. یا اگر عادت دارید کنج خلوت را پیدا کنید، این دفعه سراغ یک جای بزرگ و شلوغ بروید.

به موزه بروید، پیاده روی کنید، کارهایی را انجام دهید که تا به حال سراغ آنها نرفته اید.

اگر همیشه روی یک صندلی خاص سرکلاس می نشینید، یا موقع نوشتن جزوه در خانه دراز می کشید، یا موقع غذا خوردن تلویزیون نگاه می کنید، تمام اینها را تغییر دهید. نگذارید عادت، جلوی خلاقیت شما را بگیرد.

مهارت جدیدی بیاموزید

یکی از ویژگی های شخصیتی افراد خلاق اینست که همواره در حال یادگیری چیزهای جدید هستند. به دست آوردن مهارت های جدید، خصوصا در حوزه ای غیر از کارتان، ذهن شما را آزاد می کند. و به شما فرصتی برای تفکر و رسیدن به ایده های جدید می دهد. می توانید بعضی از این کارها را انجام دهید:

 • یک ساز جدید یاد بگیرید
 • یه زبان خارجی بیاموزید
 • آشپزی کنید و دستور غذاهای جدید را امتحان کنید
 • یک عادت جدید برای خود ایجاد کنید، مثلا بافتنی ببافید، با چوب کار کنید یا به سراغ نقاشی بروید
 • یک ورزش یا بازی جدید یاد بگیرید که تا به حال سراغش نرفته اید

مکالمه های خیالی داشته باشید!

شاید از این مورد تعجب کنید. اما خیال پردازی یکی از بهترین راه ها برای کسب تجارب جدید است. وانمود کنید یک نفر کنار شما نشسته است. کسی که برای شما جذاب یا قابل احترام است. مثلا یک بازیگر یا شخصی معروف که روی شما تاثیر مثبت دارد. چشمانتان را ببندید و یک مکالمه خیالی را با وی شروع کنید. هر موضوعی به ذهنتان می رسد را با وی در میان بگذارید. از تاثیر فوق العاده این تکنیک متعجب خواهید شد.

با افراد دیگر صحبت کنید و ببینید آنها چکار میکنند؟

یاد گرفتن تجربیات دیگر، گاهی اوقات بخش زیادی از مسیر را برای شما روشن می کند. فهمیدن نوع نگاه افراد خلاق دیگر شما را ترغیب می کند که به گونه ای دیگری به مسائل نگاه کنید. زمانی بگذارید و با افراد مختلف گفتگو کنید. از آنها درباره کارشان سوال کنید. درباره انتخاب هایی که در زندگی کرده اند. اینکه چه دیدگاهی در رابطه با سبک های مختلف هنری دارند. یا حتی گپی ساده بزنید درباره کارهای روزمره. فرقی ندارد. در هرصورت تجربه کسب خواهید کرد.

 

همکار خود را به ناهار دعوت کنید. سعی کنید کسی را انتخاب کنید که تا امروز فرصت نداشته اید تا او را بشناسید. حتی گامی بلندتر بردارید و به سراغ کسی بروید که همیشه از اون کناره گیری می کردید. متعجب خواهید شد وقتی حرف های طرف مقابلتان را بشنوید و نوع نگاهش به مسائل را ببینید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *